Muzeum promowało Piotrków w Kielcach

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 2 =
Link
5 + 2 =
3
Piotrkowskie Muzeum reprezentowało nasze miasto podczas imprezy historycznej „1939. Bój o Kielce”. W walkach o obronę Kielc przed hitlerowcami brali udział także piotrkowianie.  
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach zorganizowało 4 września 2021 r. wydarzenie „1939. Bój o Kielce”, w ramach którego uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą płk. Wacławowi Wilniewczycowi – dowódcy obrony miasta. Wśród obrońców Kielc obok kielczan i żołnierzy z Lublińca, Częstochowy, Dębicy, Tarnowskich Gór, Krakowa, znaleźli się również żołnierze Piotrkowa Trybunalskiego.

Warto zaznaczyć, że Piotrków Trybunalski to miasto, w którym formowany był 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich. Weterani tej formacji mieszkali w okresie międzywojennym w Kielcach i służyli w 4. Pułku Piechoty Legionów - kontynuatora tradycji „Czwartaków”. Z tego względu patronat nad wydarzeniem objął również prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Wydarzeniu towarzyszył piknik historyczny, w którym obok muzeów z Kielc i regionu świętokrzyskiego, częstochowskiego biura Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a także grup rekonstrukcyjnych oraz służb mundurowych, uczestniczyło Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.
Na stoisku przygotowana przez piotrkowskie Muzeum znalazły się materiały popularyzujące szeroko pojętą tematykę związaną z historią wojskowości, a także foldery promujące Piotrków i wydawnictwa o tematyce niepodległościowej. Tego dnia odwiedzający kielecką Kadzielnię zobaczyć mogli ponadto historyczny sprzęt m.in. broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Granicznej.

W ramach wydarzenia zaplanowana została jeszcze ogólnopolska konferencja naukowa, która odbędzie się 7 października, czyli rocznicę zakończenia działań wojennych na terenie Polski w 1939 r.
← powrót